A csípőprotézis beültetés évtizedek óta a leggyakrabban végzett ortopédiai beavatkozások közé tartozik, emellett napjainkban az egyik legsikeresebb műtét típus. Az új műtéti technikák és technológiák egyre jobb mozgásfunkciókat, gyorsabb felépülést és kisebb kockázatot jelentenek a műtött páciensek számára. A fejlődés nem áll meg, az innovatív eljárások kombinációi pedig már külföldi pácienseket és tanulni vágyó sebészeket is Magyarországra vonzanak.
A csípőprotézis beültetés célja mindig is a csípőfájdalom megszüntetése, a csípő mozgásfunkcióinak helyreállítása, és a páciens korábbi életminőségének visszanyerése volt. A műtéti eszközök és eljárások fejlődése ezen célok minél tökéletesebb megvalósítását teszik lehetővé. A minimálisan invazív, elülső feltárásból végzett, izomátvágás nélküli csípőprotézis műtéti technika elterjedése óriási előrelépés volt a csípőprotézis történetében. Az eljárással a csípő körüli lágyrészek - a korábbiaktól eltérően - sértetlenek maradnak, így jelentősen csökken a műtét utáni fájdalom, a gyógyulási idő, valamint a szövődmények kockázata.
A következő mérföldkő a csípőprotézis műtét fejlődése során a tervező rendszerek alkalmazása. A műtéti tervezés során a sebésznek lehetősége van még az operáció előtt alaposan felmérni az ízület pontos állapotát és anatómiáját, megismerni a lehetséges egyedi kockázatokat és azokra felkészülten részletes műtéti tervet készíteni. A legfejlettebb műtéti tervező rendszerek - mint amilyen az OPS 4D mozgásanalízis alapú műtéttervező - anatómiailag teljesen személyre szabott, az egyedi mozgáspályákhoz kialakított műtéti tervet képesek biztosítani. AZ OPS eljárásának különlegessége, hogy az előzetes képalkotó vizsgálatok nem csupán statikus helyzetet, hanem a különböző mindennapos mozgások közben felvett képeket is rögzítik, melyek alapján a szoftver képes az ízület egyedi mozgáspályáját modellezni. Az OPS rendszere a képek és az adatok alapján személyre szabott tervet készít a legideálisabb csípőprotézis beültetéshez, melyet 3 dimenzióban modellez. Ezt a tervet a sebész a saját tapasztalatával és észrevételeivel kiegészítve módosíthatja, mely módosítások azonnal vizuálisan láthatóvá válnak a 3 dimenziós modellen is. Az eljárás a személyre szabott terv megvalósítását is támogatja, 3D nyomtatással készülő célzó- és vágósablonok által.
Számos orvosi kutatás bizonyította, hogy a személyre szabott megoldás hosszú távon a legjobb megoldás a páciensek számára. A személyre szabott csípőprotézis beültetés célja, hogy a műtét eredménye a teljes fájdalommentesség, tökéletes ízületi funkció, jó terhelhetőség és stabil ízület legyen, ami több évtizedig kitart. A személyre szabott műtéti tervvel ideális protézis pozíció és beépülés valósítható meg, így rövid és hosszú távon is elkerülhető a protézis ficamodása. A tervezés során maximális pontossággal állítható be a végtaghossz, valamint egyéb biomechanikai paraméterek (vápa dőlésszög, anteverzió, offset, antetorzió, forgási középpont). Ezáltal számos szövődmény kialakulása, illetve a sántítás is elkerülhető, sőt, az esetleges végtaghossz-különbség is korrigálható. A személyre szabott terv eredményeként a protézis komponensek tökéletesen illeszkednek és funkcionálnak, így a gyógyulás után teljesen természetes érzet és tökéletes ízületi mozgásfunkció valósul meg.
Napjainkban a csípőprotézis beültetés fejlődésének csúcsát jelenti az ún. sebészi navigáció a NaviSwiss-től, amely a műtéti terv lehető legprecízebb kivitelezését támogató orvostechnológiai eljárás. A NaviSwiss miniatürizált sebészi navigáció egy innovatív technológia, mely lehetővé teszi a csípőprotézis komponensek nagy pontosságú pozicionálását, ezáltal a legjobb funkcionális eredmény elérését. Működése az autók navigációjához hasonlítható: gyorsan és nagy pontossággal segít elérni a célt, ami csípőprotézis műtét esetén az előzetesen megtervezett implantátum pozíciót jelenti.
Az eljárás előnyei közé tartozik, hogy nem igényel előzetes CT vizsgálatot, ill. műtét alatt röntgen alkalmazását, ugyanakkor gyorsan, pontosan, és reprodukálható módon biztosítja a műtéti terv megvalósítását.
A csípőprotézis beültetés sikerének a kulcsa a csípő eredeti viszonyainak, biomechanikájának pontos visszaállítása:
Egyes tanulmányok szerint annak az esélye, hogy a vápa pozíciója az ajánlott beültetési tartományon kívül legyen, elérheti az 50%-ot még a nagy tapasztalattal rendelkező sebészek esetén is. A számítógép által vezérelt navigációs technológia ezzel szemben a biomechanikai paraméterek és a végtaghossz nagyon pontos rekonstrukcióját biztosítja: a végtaghossz 2 mm-en, a vápa pozíció 3°-on belül biztosítható általa. Minél pontosabb helyzetben kerülnek a protézis komponensek beültetésre, annál kisebb a komplikációk kialakulásának lehetősége - tehát annál biztonságosabb maga a műtét.
Saját gyakorlatomban a csípőprotézis beültetés előtt minden esetben digitális tervezést alkalmazok, mely során a legmegfelelőbb protézis implantátumok kiválasztása és a legideálisabb protézis beültetési pozíció meghatározása történik. A műtéti tervezés és a NaviSwiss sebészi navigáció együttes alkalmazásával a csípőprotézis műtét új szintre lép: az anatómiailag személyre szabott terv legprecízebb megvalósítása hibátlan beültetést, tökéletes műtéti eredményt és rendkívüli stabilitást eredményez. Emellett a nagy pontosságú és személyre szabott beültetés jelentősen meghosszabbítja a protézis várható élettartamát, így akár 25-30 évig nincs szükség az implantátum cseréjére.
Az izomátvágás nélküli műtéti technika, az OPS mozgásanalízis alapú műtéti tervező és a NaviSwiss miniatürizált sebészi navigáció kombinációjával új “Gold Standard” valósul meg a csípőprotézis műtétek területén. Büszke vagyok rá, hogy az innovációk kombinációját Európában elsőként alkalmaztam és azóta itthon külföldről érkező sebész kollégáimnak is bemutathattam.
Amennyiben Önnek is csípőprotézisre van szüksége, forduljon hozzám bizalommal! A legjobb és legbiztonságosabb műtéti eljárások alkalmazásával segítek. Foglaljon időpontot rendelésemre az alábbi elérhetőségek egyikén!