A csípőprotézis műtét utáni gyógyulás egyik alapfeltétele a szakszerű gyógytorna rendszeres végzése. A tornagyakorlatokat a műtét után mielőbb, még a kórházi tartózkodás során szükséges elkezdeni, majd az otthoni lábadozás alatt is naponta végezni. Ajánlott gyógytornász személyes közreműködését igénybe venni, így még hatékonyabb, személyre szabott tornagyakorlatokkal gyakorolhat. A rehabilitáció előrehaladtával a gyakorlatok változnak és bővülnek. A rendszeres mozgásterápiát a rehabilitációs időszak végeztével is javasolt folytatni a műtött ízület egészségének megőrzésének érdekében.
Minimál invazív, tehát izomátvágás nélküli, elülső feltárással végzett csípőprotézis beültetés esetén a rehabilitáció sokkal fájdalmatlanabb és rövidebb, mint a hagyományosan oldalsó- vagy hátsó feltárásból végzett műtétek után. Ennek oka, hogy ezzel a technikával a csípő környéki izomzat nem sérül, valamint a műtéti seb is jóval kisebb. A rendszeres gyógytorna végzése azonban ebben az esetben is kulcsfontosságú része a rehabilitációnak!
Ezzel az eljárással a páciens már a műtét napján felkelhet az ágyból és segédeszközzel megtehet néhány lépést. Ezt gyógytornász segíti, aki azonnal el is kezdi az első alapgyakorlatok betanítását. A műtét másnapján a páciensek számos esetben már segédeszköz nélkül is képesek néhány lépést sétálni. A rehabilitáció ideje alatt a mozgás kulcsfontosságú, az egész napos ágyban fekvés tilos!
A hagyományos eljárással szemben az elülső feltárással, minimál invazív technikával végzett csípőprotézis műtét után nincs sok tiltólistás mozdulat. Mindössze az első 1-2 hétben javasolt néhány szabály betartása:
Az elülső feltárással végzett csípőprotézis műtét utáni legalapvetőbb otthoni gyógytorna gyakorlatokat Bibó Alpár gyógytornász mutatja be az alábbi videóban: