Sokakat tölt el aggodalommal, félelemmel és kétségekkel a csípőprotézis műtét gondolata, ami miatt akár hosszú időn keresztül halogatják a beavatkozást. Ez alatt az idő alatt azonban olyan komoly, mindennapi fájdalmakkal néznek szembe, melyek jelentősen korlátozzák a mozgásban és a leghétköznapibb teendőket is ellehetetlenítik. A félelem és a fájdalom legyőzésének azonban csak egy útja van: alaposan tájékozódni a csípőprotézis műtét után várható életről, és belevágni. Csípőprotézis specialista szakorvosként ebben segítek a betegeimnek.
Az egyik legnagyobb tévhit a köztudatban a csípőprotézis műtéttel kapcsolatban, hogy a felépülés során feküdni kell. A modern műtéti technikák alkalmazásával - mint a minimál invazív, izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés - egyáltalán nem kell hosszú fekvésre számítani. A műtött betegeket már az operáció napján felkeltjük az ágyból és néhány lépést már akkor megtesznek. A rövid, akár csupán 1-2 napos kórházi tartózkodás során már rövid sétákat tesznek a folyosón segédeszköz, jellemzően egy vagy két könyökmankó segítségével. A betegek jelentős része akár már az első napon is képes segédeszköz nélkül járni. A mozgás és a rendszeres torna kulcsfontosságú a csípőízület teljes gyógyulásához. Az egész napos fekvés csípőprotézis műtét után kifejezetten ellenjavallt, hátráltatja a rehabilitációt.
A felépülési idő hossza számos tényezőtől függ, legfőképp magától a betegtől. A felszíni műtéti seb gyógyulási ideje 10 nap, a csípő körüli mélyebb szövetek gyógyulása körülbelül 6 hét alatt fejeződik be. Általánosságban elmondható, hogy az az idő, ami alatt a szervezet teljes mértékben rehabilitálódik és “elfelejti a műtétet” az további 6 hétre tehető. Ugyanakkor az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét után rendszeresen, lelkiismeretesen végezve a szakszerű gyógytornát ennél sokkal hamarabb érzik a betegek gyógyultnak magukat.
A műtéti beavatkozás okozta fájdalom erőssége és minősége is elmarad a csípőízületi kopás által okozott fájdalomtól. Közvetlenül a műtét után az első időszakban teljes körű fájdalomcsillapítást alkalmazunk, így erre az időre teljes fájdalommentesség jellemző. A műtét utáni a sebfájdalmat, mely napról napra jelentősen mérséklődik, a gyógyulásig többféle gyógyszerrel lehet eredményesen csillapítani. A beavatkozás utáni fájdalomérzet tehát jól kontrollálható, gyorsan megszűnik és nem befolyásolja a gyógyulást. A csípőprotézis beültetés alapvető célja a fájdalom megszüntetése, ami egy jól sikerült műtét után megfelelő rehabilitációs programmal meg is valósul.
Izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét után már nagyon hamar vissza lehet térni a volán mögé. Az alapszabály, hogy az altatást, illetve érzéstelenítést követő 48 órán belül tilos autót vezetni. Automata váltós gépjármű esetén, ha a bal csípője került műtétre, a műtét után akár 2-3 nappal már újra vezethet. Jobb oldali műtét, illetve mechanikus váltós gépjármű esetén 1-2 héttel a műtétet követően javasolt a vezetés. A kórházból való távozás előtt a gyógytornász tanácsokkal látja el arra vonatkozóan, hogy hogyan szálljon be, illetve ki biztonsággal az autóból. Nagyobb távolság esetén célszerű rendszeresen megszakítani az utat, és néhány perc sétát beiktatni.
A munkába való visszatérés a munkavégzés jellegétől függően 2-6 hét. Irodai munkavégzésre rendszerint már a műtét után 2 héttel alkalmasak a betegek, home office esetén akár még hamarabb. Fizikai munkavégzés esetén leghamarabb a 6 hetes kontroll után kezdhet újra dolgozni. Minden esetben javasolt kezdetben részmunkaidőt vállalni és fokozatosan növelni a munkaórák számát.
A szexuális életben kifejezett akadályt jelent a csípőízületi kopás okozta fájdalom. Azonban a csípőprotézis műtét célja a fájdalom megszüntetése, így ez az akadály az új csípővel megszűnik. Izomátvágás nélkül végzett csípőprotézis beültetés esetén nincs időbeli korlátozás sem a szexuális együttlét tekintetében. Amint erre képesnek érzi magát újra normális nemi életet élhet. Visszajelzések alapján a csípőfájdalom megszűnése miatt jelentősen javul a szexuális élet minősége csípőprotézis műtét után.
A sport kérdése nagyrészt annak típusán és a beteg fizikai állapotán múlik, azonban a legtöbb esetben igaz, hogy lehet, sőt ajánlott is a sportolás csípőprotézissel. A mozgás ugyanis javítja az ízület körüli szövetek vérellátottságát és a környéki izmok állapotát, így a protézis élettartamára - valamint a beteg általános egészségi állapotára is - pozitív hatással lehet. Fontos azonban, hogy bármilyen sportról van szó, csak türelemmel és fokozatosan célszerű belekezdeni a teljes rehabilitáció után. A műtétet végző orvossal és a rehabilitációt vezető gyógytornásszal szoros egyeztetés szükséges. Az aktív élet csípőprotézis műtét után kifejezetten elérhető.
A csípőprotézis beültetésről való döntés minden páciens életében meghatározó, és az esetek túlnyomó részében jelentős megnyugvást hoz. A műtétre való felkészülésben további segítséget nyújt ingyenesen letölthető Betegtájékoztatónk.
További kérdések esetén küldjön üzenetet az alábbi űrlapon keresztül, vagy kérjen időpontot konzultációra az alábbi elérhetőségek egyikén!