Az American Joint Replacement Registry (AJRR) adatai szerint a sebészek 92 780 első csípőprotézis beültetést és 7 253 revíziót hajtottak végre az Egyesült Államokban 2016-ban. Az érintett páciensek átlagéletkora pedig 67 év volt.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a 67 éves kor a legmegfelelőbb egy csípőprotézis beültetéshez? Attól függ.>>>
A csípőprotézis beültetéssel kapcsolatban korábban sokan gondolták úgy, hogy a fiatalabb és az idősebb korosztályba tartozó páciensek sem ideális jelöltek ehhez a beavatkozáshoz.
A fiatalabb emberek ugyanis jellemzően sokkal aktívabbak, ami a csípőprotézis gyorsabb elhasználódásához vezethet, a korspektrum ellenkező végén lévőknek pedig gyakran vannak olyan további egészségügyi problémái, amelyek kihívást jelenthetnek egy ilyen műtét elvégzésénél.
Azonban a csípőprotézis beültetés megítélése mindkét populációban változik. A műtéthez használt anyagok fejlődésének, a továbbfejlesztett műtéti technikáknak és az egyre hatékonyabb műtét utáni terápiás eljárásoknak köszönhetően ma már a fiatalabb és az idősebb páciensek egyaránt profitálhatnak a csípőprotézis műtét által biztosított pozitív eredményekből.
Az Arthritis Foundation (AF) két tanulmányt is készített a témában. Az egyikben megállapítást nyert, hogy sok 50 évnél fiatalabb felnőttnél beültetett csípőprotézis 35 évvel később is jól teljesít. A másik pedig megállapította, hogy a csípőprotézis beültetés a 90 évesek vagy az annál idősebbek esetében is viszonylag biztonságos.
Az AF kitért arra is, hogy a csípőprotézis műtéten átesettek közül legtöbben az 50 és 80 év közötti korcsoportba tartoznak. Ez összhangban van az AJRR-adatokkal.
Ezek az eredmények azt bizonyítják, hogy önmagában az életkor nem lehet meghatározó tényező egy-egy ilyen beavatkozás sikerességét és a beültetett protézis tartósságát illetően. Ezt sokkal inkább a csípőprotézis beültetés módja, technikája és a páciensek egyedi igényeire szabott műtéti eljárások befolyásolják.
A teljes csípőprotézis beültetés egy gyakori műtéti eljárás, ami drámai módon javíthat a műtéten átesett páciensek fájdalmain, mobilitásán és általános életminőségén.
Az AF szakértői szerint a 90+-os korosztály viszonylag jó egészségi állapotnak örvend, de a korábban elszenvedett ízületi sérülések, az ízületi gyulladás és az idő előrehaladtával egyre jelentősebb mértékű porckopás erőteljesen kihat a független, minőségi életre és a mozgásszabadságra egyaránt.
Ahelyett tehát, hogy az időskort döntő tényezőnek tekintenénk, a műtéti lehetőségeket a páciensek sajátos körülményeinek és általános egészségi állapotának összefüggésében kell mérlegelni.
A csípőprotézis műtét utáni jobb eredmények elérése szempontjából jelentős tényező a sebészeti technikák fejlesztése – például a csípőprotézis elülső, izomátvágás nélküli megközelítése.
A technika lényege, hogy a protézis beültetése a csípő körüli izmok sértése nélkül, az izmok között található anatómiai résen keresztül történik. Az elülső feltárásból végzett beavatkozás után Ön azonnal szabadon hajlíthatja, terhelheti a csípőjét, ami nagyságrendekkel gyorsabb visszatérést jelent a normális működéshez.
Ha csípőfájdalmat tapasztal, amely befolyásolja a mobilitását és az életminőségét, kérjen időpontot Dr. Domán István PhD csípő- és térdprotézis specialista személyes vagy online konzultációjára!