Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét egy olyan műtéti eljárás, melynek során a csípőízület sérült részeit mesterséges anyagokkal, ún. protézissel helyettesítjük, méghozzá a minimálisan invazív, azaz a csípő körüli lágyrészeket megkímélő elülső feltárásból.
Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét átfogó tapasztalatot igénylő és lényegesen bonyolultabb eljárás, mint a hátsó vagy oldalirányú megközelítésből végzett beültetések.
Az elülső feltárásból végzett beavatkozások az elmúlt évtizedben váltak egyre gyakoribbá és népszerűbbé, mert:
A csípőprotézis műtét indokolt minden olyan esetben, amikor a csípőízület végérvényesen károsodott és a fájdalom más módon nem enyhíthető, továbbá, a járástávolság csökken, ill. a járás sántítóvá válik és mindez a mindennapi életvitelt jelentősen befolyásolja, illetve megnehezíti.
Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét célja a csípő működésének és a mozgás tartományának javítása, illetve a sérült csípő fájdalmának megszüntetése, a lehető legkevésbé invazív módon.
Az operációhoz vezető leggyakoribb okok a következők lehetnek:
Az izomsérüléssel nem járó elülső feltárás a legtöbb esetben alkalmazható. Kivételt jelenteknek korábbi betegségek, ill. sérülések eredményezte súlyos anatómiai deformitások, valamint a műtéti területre logó has (kötényhas). Ezzel a technikával bizonyos esetekben a korábban beültetett protézis cseréje, revíziója is elvégezhető.
A beavatkozás regionális (gerinc) érzéstelenítéssel és nyugtató adásával vagy általános érzéstelenítéssel (altatás) történhet. Ezt követően a műtéti terület alapos fertőtlenítése, steril, egyszer használatos lepedőkkel való izolálása (a műtét körüli terület lefedése) majd a csípőízület elülső oldalán ejtett bemetszés következik, mely kb.: 6-8. cm hossz, lehet hosszanti vagy futhat a bikini vonalban is.
A műtét során speciális eszközökkel kíméletesen el kell húzni az izomzatot az útból, majd az ízület látótérbe kerül. Az ízületi tok behasítását követően az ízületet alkotó csontok láthatóvá válnak.
Ezután a combcsont felső részének, a combcsont gömbfejének eltávolítása történik, amit a medencecsonti árok, az ún. ízületi vápa porcmaradványainak eltávolítása követ.
A combcsontba rögzített fém csap (protézis szár) és a kerámia gömbfej, valamint a az ízületi vápába rögzített fémhéj és vápa betét egymáshoz illesztése után a műtéti terület lezárása történik meg.
A beavatkozás utáni felépülési idő lényegesen rövidebb, mint más eljárások esetén, de fizioterápiára és egyéb rehabilitációt segítő tevékenységekre szükség lehet.
Általában 4-6 héten belül a páciensek többsége visszatérhet a normális életvitelhez. Kivételt azok jelentenek, akik munkájuk során nehéz fizikai munkát végeznek. Esetükben akár két-három hónapra is szükség lehet ahhoz, hogy korlátozások nélkül, teljesen munkaképessé váljanak.
Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét, a hagyományos csípőműtéttel szemben, bizonyítottan kevésbé fájdalmas, kevesebb korlátozással jár és jelentősen növeli a mobilitást. Az ízület stabilabb, a ficamodásának a valószínűsége kisebb. A járás nem marad sántító, a műtét heg pedig esztétikusabb. A műtétet követően vérátömlesztésre nincs szükség. Rövidebb a kórházi tartózkodás, gyorsabb a mindennapokba való visszatérés. Az eljárás biztonságos és hatékony, ugyanakkor a műtét kockázatai megegyeznek a többi csípőprotézis műtétével. Összeségében, az operáción átesettek kilátásai rövid és hosszabb távon is nagyon jók.
Kérjen időpontot Dr. Domán István PhD csípő- és térdprotézis specialista személyes vagy online konzultációjára!