Csípőfájdalom esetén a páciensek gyakran kizárólag egy műtétben látják a megoldást, de szerencsére a helyzet nem mindig ennyire súlyos. Az esetek nagy részében ugyanis konzervatív terápiás módszerekkel is javulást érhetünk el. Hogy melyek ezek, és mikor alkalmazhatók sikeresen? Tudja meg a folytatásból!>>>
Ahhoz, hogy a csípőfájdalom kezelési módja érthető legyen, először érdemes megismerni a csípő felépítését és megérteni a működését.
A csípőízület a testünk egyik legnagyobb ízülete, egy gömbízület, melyet a combcsont végén található ún. combfejből és a medence részét képező vápából áll. A combcsont és a medence szalagos összeköttetésben vannak egymással, az ízületi felszíneket pedig porcréteg borítja.
Ahhoz, hogy a csípőízület megfelelő módon működhessen, számtalan izom ered vagy tapad a combcsonton és a medencén, melyek közül a farizmok (gluteusok) a legismertebbek. A struktúrák egymással összehangoltan működnek, hogy stabil és fájdalommentes funkciót biztosítsanak a csípőízület számára. Ha a struktúrákon belül bármilyen működési zavar lép fel, az fájdalomhoz, sántításhoz vagy súlyosabb esetekben a ízületi mozgáspálya beszűküléshez (ízületi merevséghez) vezethet.
Ha a csípőfájdalom nem múlik el, érdemes csípőspeciálistához fordulni. Az orvos különböző fizikális vizsgálatok és képalkotó eljárások segítségével állítja fel a diagnózist és határozza meg a kezelési tervet.
A fájdalom sok esetben műtéti beavatkozás nélkül, kizárólag konzervatív terápiás eljárásokkal is megszüntethető.
Melyek a csípőfájdalom leggyakoribb okai?
A csípőfájdalom kezelési lehetőségei a következők:
A fájdalmat okozó tevékenység elhagyása
Amikor fájdalom jelentkezik, a legtöbben azonnal reagálnak és kerülni kezdik az azt kiváltó tevékenységet. Ha a fájdalom ennek ellenére sem múlik el, orvosi beavatkozást igénylő probléma állhat a háttérben.
Gyógyszeres terápia
A vény nélkül kapható gyógyszerek (pl.: Algopyrin, paracetamol tartalmú készítmények), megfelelő körültekintéssel, biztonságosan és hatékonyan alkalmazhatók fájdalomcsillapításra. Hosszú távú használatuk azonban kerülendő.
Ha a szabadon megvásárolható gyógyszerek nem bizonyulnak elég hatékonynak, a kezelőorvos vényköteles fájdalomcsillapító szedését (pl.: nem szteroid gyulladáscsökkentő) is javasolhatja. A gyógyszerek azonban nem szüntetik meg a kiváltó okot, márpedig súlyos és hosszan tartó csípőfájdalom esetén a kiváltó ok megszüntetése jelenti a megoldást.
Testsúlykontroll
Már egyszerű járás esetén is a testsúly többszörösével terhelődik a csípőízület, mely kocogásnál és futásnál még tovább fokozódik. Ennél fogva az ideális testtömeg feletti plusz kilók is csípőízületi túlterheléséhez vezetnek.
Megfelelő táplálkozással és rendszeres testmozgással a normál testsúly fenntartható, a túlsúly pedig csökkenthető, ami jelentős javulást hozhat a csípőfájdalommal élők életében.
Injekciós kezelés
Csípőfájdalom esetén a diagnózistól függően injekciós kezelésként szteroid, hyaluronsav, vérlemezkékben gazdag plazma (PRP), ill. őssejt jön szóba.
Gyógytorna
A gyógytorna számos csípőbetegség esetén alapvetően előírt konzervatív kezelési mód. A gyógytornászok vezetésével a páciensek javíthatják a csípő mobilitását és csökkenthetik a fájdalmat, a fenti állapotok közül számos esetben.
A gyógytorna lényege, hogy a terápiás gyakorlatokon keresztül segítheti az izomerő és a rugalmasság fokozását. Más módszerek pedig, mint pl. a terápiás masszázs, alkalmasak lehetnek a kóros izomfeszülés és ezáltal a fájdalom csökkentésére egyaránt.
A felsorolt eljárások bizonyos esetekben önmagukban és egymással kombinálva is eredményesen alkalmazhatók a csípő fájdalmas állapotainak kezelésére.
Tehát amennyiben Önnek fáj a csípője, az nem jelenti automatikusan azt, hogy csípőprotézisre lesz szüksége. A szükséges kezelés meghatározása minden esetben pontos diagnózis után történik.
Kérjen időpontot Dr. Domán István PhD csípő- és térdprotézis specialista személyes vagy online konzultációjára!