Jóval a csípőprotézis beültetés előtt mérlegelni kell, hogy mit nyerhetünk és mit veszíthetünk egy-egy műtéttechnikai megoldással.
A csípőízület ugyanis mélyen elhelyezkedő, izmokkal gazdagon körülvett terület, ami legkönnyebben oldalról, legnehezebben pedig elölről műthető. Az oldalsó feltárás azonban az ízületet körülvevő izmok és inak átvágásával jár.
A Magyarországon elterjedt oldalsó feltárás tehát, bár könnyebb és teljesebb rálátást kínál az érintett műtéti területre, a páciensek számára számos hátránnyal járhat, mint pl.:
Ezzel szemben az elülső feltárásból végzett, izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés segítségével:
Az izomátvágás-mentes beültetések során az ún. protézis szár behelyezése kétféleképpen történhet. Az extenziós technika szerint az érintett végtag cipőszerű toldalékhoz rögzítésével, a másik módszer során pedig rögzítés nélkül zajlik az operáció.
A rögzítés nélküli módszert hazánkban elsőként végeztem és honosítottam meg. A lényege, hogy a combcsonthoz való hozzáféréshez az ízületi tok egy részének részleges leválasztására van szükség, a csípő mentén elhelyezkedő izmok érintetlenek maradnak. Tehát:
+1. a műtétet követően nem marad vissza sántítás
A módszer műtéttechnikai szempontból is előnyös: az alsó végtagok mindvégig szabadon mozgathatók, így a műtét során bármikor ellenőrizhető az ízület stabilitása, a mozgásterjedelem és a végtaghossz is pontosabban beállítható.
Az elülső feltárásból végzett csípőműtétek a legtöbb páciens esetében megvalósíthatók. A csontritkulás nem akadály, az extrém túlsúly, a súlyos anatómiai eltérések azonban igen.
Dr. Domán István PhD csípő- és térdspecialista szakrendelése a járványhelyzet alatt is folyamatos. Kérjen időpontot személyes vagy online konzultációra!