Csípő- és térdízületi protézis beültetés szükségességekor sok esetben előfordul, hogy a páciens több hónapig, vagy akár évig várakozik a műtét előtt. A várakozási idő azonban komoly hatással van az egészségi állapotra és a műtéti eredménnyel való elégedettségre. Egy friss kutatás során a 6-12 hónapos várakozás fizikai, mentális és érzelmi hatásait vizsgálták a páciensek egészségi állapotára és életminőségére való tekintettel.
A kutatás elsődleges célja a csípő- és térdízületi protézis műtétre 6-12 hónapig várakozó páciensek életminőség-változásának felmérése volt. Másodlagos célként vizsgálták a várakozás során tapasztalt fizikai és pszichés változásokat, az ízület állapotát, valamint a műtét eredményével való elégedettséget. A prospektív vizsgálatban 142 csípőprotézis beültetésre és 214 teljes vagy részleges térdprotézis beültetésre váró beteg vett részt. A vizsgált csoport átlagéletkora csípőprotézis esetén 66,7 év, térdprotézis esetén 69,7 év volt.
A betegek életminőségét és állapotát többféle kérdőív segítségével értékelték 6 és 12 hónapos várakozási időszak elteltével:
A longitudinális kutatási eredmények azt mutatják, hogy mind a csípőprotézisre, mind a térdprotézisre várakozó betegeknél jelentős romlás tapasztalható az életminőségben, mely klinikailag is szignifikáns. A vizsgált időszakban látványosan romlottak a ízületspecifikus mozgásfunkciók, az alvásminőség, valamint az általános jólét és a mentális egészség is.
Az EQ-5D és az OHS/OKS kérdőívek eredményei mind csípőprotézis, mind térdprotézis beültetésre várók esetén komoly állapotromlást tártak fel a páciensek általános egészségi és ízületspecifikus kondíciójában is. Tehát, a 6 ill. 12 hónap alatt a betegek panaszai tovább fokozódtak, negatívan befolyásolva az általános közérzetet, jólétet. Emellett az alvásminőségi felmérés eredményei alátámasztják, hogy a fizikai állapotromlás a várakozási idő során egyre inkább kihat a páciensek pihenésére is. Az ízületben jelentkező fájdalom ilyenkor már gyakran tapasztalható éjszaka is, ami megnehezíti az elalvást és akár többszöri ébredést is okozhat. A HADS kérdőívek egyértelműen a szorongás és a depressziós tünetek növekedését mutatták ki a vizsgált időszakban, továbbá a UCLA felméréséből az aktivitás csökkenése és az egészségügyi ellátással való elégedetlenség emelkedése tűnik ki.
A kutatás eredményei egyértelműen rámutatnak arra, hogy a csípő- és térdízületi protézis beültetésre való várakozás komoly hatással van a betegek életminőségére. A fizikai és mentális állapotromlás ráadásul a protézis műtét eredményességére is kihatással lehet. Az ízületek funkcionális állapotromlása, az aktivitási szint drámai csökkenése és a mozgáshiány mind a műtétet, mind az utána következő rehabilitációs időszakot megnehezíthetik. A mentális problémák - mint a szorongás és a depresszió - jelentős negatív hatással vannak a gyógyulási folyamatra, ezáltal a műtét eredményességére is.
A kutatási eredmények alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a protézis műtét előtti várakozási időt érdemes minél inkább minimalizálni a páciensek mielőbbi, és legteljesebb gyógyulása érdekében. Amennyiben Önnek csípő- vagy térdízületi protézis beültetés javasolt, és ezzel nem szeretne tovább várni, forduljon hozzám bizalommal! Magánkórházi környezetben a legmodernebb, személyre szabott műtéti eljárásokat alkalmazva segítek, hogy újra visszanyerhesse a fájdalommentes mozgás élményét és korábbi életminőségét.
Az általam alkalmazott csípőműtétekről itt, térdműtétekről pedig ide kattintva tájékozódhat.
Kerülje el az állapotromlást, a fájdalmas panaszok fokozódását és a nehezített rehabilitációt, amelyek a hosszú várakozásból adódnak! Foglaljon időpontot rendelésemre az alábbi elérhetőségek egyikén!
Forrás: Scott CEH, Yapp LZ, MacDonald DJ, Howie CR, Clement ND. Patient health-related quality of life deteriorates significantly while waiting six to 12 months for total hip or knee arthroplasty. Bone Joint J. 2024;106-B(2):166-173. doi:10.1302/0301-620X.106B2.BJJ-2023-0324.R1