A térdprotézis beültetés valódi és hosszú távú megoldást nyújthat a térdízületi porckopástól szenvedő betegek számára. A kopás által okozott fájdalom és a mozgásban való korlátozottság hatékonyan csökkenthető, sőt, legjobb esetben teljesen megszüntethető általa. Fontos azonban, hogy figyelmet fordítsunk a protézis implantátum tartósságára, mivel annak élettartamát számos tényező befolyásolhatja.
A térdprotézis beültetés jelentősen befolyásolja a páciensek életminőségét: a műtét után rövid idővel újra visszanyerhetik korábbi mozgékonyságukat és visszatérhetnek a megszokott tevékenységeikhez. A protézis implantátum azonban a természetes ízülethez hasonlóan elhasználódik, így idővel szükségessé válhat a cseréje. Az újabb műtét - a revízió - azonban már nagyobb kockázatokkal és hosszabb rehabilitációval jár, a kapcsolódó költségekről nem is beszélve. Így tehát minden esetben érdemes a protézis élettartamának megóvására és meghosszabbítására is figyelmet, valamint energiát fordítani.
A térdprotézis várható élettartamára számos különböző tényező hatással van, mint:
A köztudatban a térdprotézisek élettartama 10-15 év. Kétségtelen, hogy a kezdeti időkben alkalmazott protézis dizájn, az anyaghasználat és az alkalmazott műtéti technika általában ilyen átlagos élettartamot tudott biztosítani, de a technológia folyamatos fejlődése mostanra sokkal hosszabb élettartamot eredményezett. Statisztikák alapján a térdprotézisek túlélése 10 év esetén 90%, 25 év után 82%. A leghosszabb, dokumentált térdprotézis élettartam mintegy 46 év! Mindez azt sugallja, hogy nem járunk messze attól, hogy akár egy középkorú egyén esetén végzett térdprotézis beültetés akár élethosszig is kitartson.
A térdprotézis implantátum élettartamának meghosszabbítási lehetőségeit két szemszögből vizsgálhatjuk: az egyik a páciens oldala, a másik pedig az orvosi/sebészeti oldal. Ideális esetben mindkét oldal törekvései összeadódnak és együttesen jelentős pozitív hatással vannak a térdprotézis tartósságára.
A térdprotézis beültetés visszaadja a páciens számára a mozgás fájdalmatlanságát és az aktív élet lehetőségét - cserébe azonban figyelmet kíván a megóvása. Az implantátum használatból eredő kopása elkerülhetetlen, azonban jelentősen lassítható az alábbi tanácsok betartásával:
A térdprotézis tartósságát nagyban befolyásolhatja a választott műtéti technika és technológia, valamint a műtétet végző sebész tapasztalata és felkészültsége is. A térdprotézis élettartamára már a műtét előtt érdemes gondolni: a legjobb és legstabilabb eredmény érdekében ajánlott a protézis beültetést részleteit alaposan megtervezni. Ehhez általában képalkotó vizsgálatok szükségesek, amelyek alapján felmérhető az érintett térd anatómiai állapota. Így meghatározható, hogy milyen típusú, méretű és anyagú protézis implantátum beültetése lesz a beteg számára a legmegfelelőbb. A protézis megfelelő pozicionálása a jó eredmény alapköve, ezért erre is kiemelt figyelmet szükséges fordítani. Térdprotézis esetén maximális precizitás szükséges a legjobb eredmény érdekében.
Mint minden műtétnek, a térdprotézis beültetésnek is vannak kockázatai, amelyek többek között hatással lehetnek a protézis élettartamára is. Napjainkban, a korszerű műtéti eljárásokat alkalmazva ezek a kockázatok jelentősen csökkenthetők, ugyanakkor előfordulhat, hogy egyes szövődmények csak évekkel a műtét után, hosszú távon jelentkeznek. Ilyen szövődmény lehet a protézis kilazulása, elfertőződés a műtét helyén, nem megfelelő szalagegyensúly (instabilitás), baleset miatti csonttörés a protézis környezetében. Fontos kiemelni, hogy ezek manapság ritkán előforduló állapotok, azonban így is szükséges figyelmet fordítani az elkerülésükre.
A műtét utáni szövődmények elkerülése érdekében a rehabilitációs program mielőbbi megkezdése és lelkiismeretes folytatása ajánlott. A műtét után mindenképp érdemes egészséges életmódot folytatni és odafigyelni az általános, ill. a mozgásszervi egészségre. Sebészi oldalról a kockázatok csökkentésének módja a műtéti eljárásban és a műtéti technológiában keresendő. Az anatómiai adottságokat, szalagbalanszhoz igazított protézis beültetés és a precíz pozícionálás nagyban hozzájárulhat a protézis stabilitásához és a kockázatok csökkentéséhez.
Az OMNIBotics robot-asszisztált térdprotézis beültetési technológiája napjainkban a legeredményesebb és legkorszerűbb műtéti eljárás. A technológia célja, hogy a térdprotézis műtét a lehető legnagyobb sikerrel és páciens-elégedettséggel végződjen, ugyanakkor a műtéti szövődmények kockázatának csökkentésében is élen jár. Az OMNIBotics műtéti robottechnológiája valós időben felméri és digitálisan leképezi a beteg térdének anatómiáját és mozgástartományát is. Egyedülálló módon képes személyre szabott beültetési tervet készíteni mindössze pár perc leforgása alatt, figyelembe véve a térdszalagok egyenlő feszességének helyreállítását is. Erre az OMNIBalance digitális szalagfeszesség mérő ad lehetőséget. A személyre szabott terv maximálisan precíz megvalósítását az OMNIBot roboteszköz támogatja, ami által a lágyrész-sértés minimalizálható, a pozícionálás pedig kiemelkedő pontossággal valósítható meg. Összességében elmondható, hogy az OMNIBotics robot-asszisztált eljárás jelentősen hozzájárul a műtéti kockázatok csökkentéséhez, a szövődmények elkerüléséhez, emellett pedig rendkívül stabil térdprotézist és hosszabb várható élettartamot eredményez.
A megfelelő műtéti technológiával, valamint az életmódbeli tanácsok betartásával a térdprotézis hosszú ideig tartós megoldást nyújthat, és fájdalommentes mozgást tehet lehetővé. Ráadásul a térdprotézis élettartamának meghosszabbítása az általános egészségi állapotra is pozitív hatással van, így tovább növelheti az életminőséget is.
Térdprotézissel kapcsolatos konzultáció céljából forduljon hozzám bizalommal! Személyre szabott válaszokkal és megoldásokkal Önnek is segítek!
Kérjen időpontot rendelésemre az alábbi elérhetőségek egyikén!